Jak správně podávat víno?

Jak správně podávat víno?

Jak správně podávat víno?

03.06.2019
Chcete-li se stát mistrem v pití vína a vychutnat si každou kapku jako odborník, je potřeba si uvědomit, že ne všechny mýty o kultuře pití vína nebo o správném skladování vína jsou pravdivé. Shrnuli jsme pro Vás ty nejdůležitější…

To, že jsou Češi národem pivařů, ví téměř každý. Své místečko si ale najdeme i v historii vínařství. V dnešní době se také čím dál více setkáváme s lidmi, kteří víno nepijí jen pro příjemné opojení, ale chtějí se o něm také více dozvědět. Ať už o jeho vůni, barvě či chuti. Velice důležité je také zvolit správný pokrm k danému vínu.

Nejdůležitější je teplota, při které se vína podávají. Opravdový odborník na víno by s díky odmítl i sklenku červeného o pokojové teplotě. Ta už totiž taky není, co bývala, od dob, kdy nebylo v každém pokoji topení. Červené víno se doporučuje nachladit na 14 - 18 °C, kdy lehčí druhy by měly být spíše k nižší hranici a vyzrálejší pak v teplotě okolo 18 °C. Běžné suché a polosuché bílé víno se ideálně podává při teplotě okolo 9 - 14 °C. V létě jsou stále oblíbenější vína růžová. Abyste si růžové víno opravdu vychutnali, mělo by být vychlazeno na teplotu 8 - 12 °C.

Další věc jsou skleničky. V mnoha rodinách se používá jedna sada, dokud se nerozbije. Vzhled a tvar skleničky však také ovlivňuje zážitek z pití vína. Na bílá vína jsou nejvhodnější úzké, protáhlé a uzavřené skleničky. Na červené naopak širší a vysoko protažené.

Někteří lidé mají také předsudky vůči vínům se šroubovacím uzávěrem. Mají pocit, že vína se šroubovacím uzávěrem jsou horší než ty s korkovým. Je pravda, že šroubovací uzávěr není vhodný pro vína určená k dlouholeté archivaci. Avšak pro nápoje určené k okamžitému spotřebování je vhodná, protože se zde dobře zachová původní aroma a čerstvost.

Důležitá je také správná kombinace jídla a vína. Jak správně párovat je na dlouhé povídání. V restauraci by vám vždy měla poradit obsluha, při vaření doma je dobré brát v potaz koření. Výraznější koření se hodí spíše k červenému vínu a k bílému spíše malé množství koření.

POTŘEBUJETE PORADIT? KONTAKTUJTE NÁS!

Také rádi popíjíte víno, ale ne vždy v obchodě sáhnete po tom pravém? Nezoufejte, poradíme Vám, jak se orientovat v široké nabídce bílých, červených i růžových vín. S naší radou už nikdy neuděláte chybu a víno si o to více vychutnáte.

ELEKTRO EFEKT S. R. O.
SPORTOVNÍ 783
339 01  KLATOVY

E-shop
+420 725 907 946
eshop@elektroefekt.cz
marketing@elektroefekt.cz

Vinotéka:
+420 376 322 653
+420 724 824 420
vinoteka@elektroefekt.czSdílejte nás!