POVÁNOČNÍ VÝPRODEJ - SLEVY PLATNÉ DO VYPRODÁNÍ ZÁSOB

Nové energetické štítky u spotřebičů. Rozlučte se se znaménkem +

Nové energetické štítky u spotřebičů. Rozlučte se se znaménkem +

Energetický štítek označuje energetickou náročnost, např. spotřebu elektrické energie, vody či hlučnost spotřebiče. Dosud používané třídy A+, A++ a A+++ se však s vývojem technologií staly kvůli ošemetnému znaménku plus zastaralými a nevyhovujícími. A protože další + by při rozhodování o koupi nové ledničky, pračky či televize vneslo jen zmatek, budou se postupně elektrospotřebiče a televize přeštítkovávat na třídu A–G. Nejméně úsporné výrobky budou tedy zařazeny do třídy G.

S novými energetickými štítky se setkáte od března 2021:

Změna se zatím týká pouze 5 kategorií + svítidel, u kterých změna nastane od září 2021:

V žádném případě nedochází ke změně v energetické účinnosti výrobků!

Vlivem nových směrnic se zmiňované kategorie elektra z energetické třídy A a B vyprázdní a je běžné, že produkt může takto „spadnout“ i o několik tříd. Cílem přeštítkování totiž mimo jiné je, aby na několik let dopředu vznikl prostor pro ještě úspornější produkty.
 

Jaké výhody přinese nové značení?

1) Lepší orientace

aktualizací energetických štítků v roce 2010 se většina nových spotřebičů zařadila do třídy A+, A++, nebo A+++. Ostatní třídy, někdy dokonce i samotná třída A, se najednou ocitly bez produktů. Docházelo k situacím, kdy si kupující vyhlédl A+ pračku v domnění, že se jedná o nejúspornější třídu. Rozdíly mezi pračku A+ a pračkou A++ jsou přitom značné a mezi sousedními třídami vzniká rozdíl ve spotřebě cca 20 %. To je např. na nonstop provozu chladničky už pořádně znát.

Nové označení třídami A–G bez dalších znamének či dokonce bližších specifikací, jako je např. procentuální úspora energie oproti dané třídě (A+++ (–40 %)) tedy spotřebitelům umožní snadné rozpoznání toho nejúspornějšího modelu.

2) Prostor pro inovaci

Jelikož se technologie vyvíjí rychlým tempem, za pár let by bylo nutné k A+++ přidat další plusové znaménko, což by orientaci při nákupu elektra rozhodně neusnadnilo. Jakmile se však změny projeví, mnoho výrobků bude zařazeno do nižší třídy, např. C, D. To způsobí, že budou výrobci motivováni k inovacím prospěšným pro konečného zákazníka i životní prostředí.
 

Více informací o každém výrobku díky QR kódu

Na nových energetických štítcích najdete v závislosti na výrobku uvedenou nejen spotřebu elektřiny, ale také např. spotřebu vody na každý mycí, nebo prací cyklus, skladovací kapacitu, vydávaný hluk a další.

Nově bude součástí štítku také tzv. QR kód.
Stačí jej naskenovat běžným smartphonem či tabletem a ocitnete se v online databázi EPREL, která vám umožní přesnější srovnání jednotlivých výrobků. Databáze však bude sloužit také k lepší kontrole dodržování předpisů.

POTŘEBUJETE PORADIT? KONTAKTUJTE NÁS!

Náš proškolený personál se Vám bude plně věnovat a pomůže Vám najít nejlepší možné řešení, které bude vyhovovat Vašim potřebám a požadavkům.
Naše vinotéka byla zařazena do nejrozsáhlejší databáze e-shopů vinařů z Moravy a Čech.

ELEKTRO EFEKT S. R. O.
SPORTOVNÍ 783
339 01  KLATOVY

Prodejna elektro:
Telefon: +420 376 322 653
Mobil: +420 724 824 420
E-mail: prodejna@elektroefekt.cz
E-mail: info@elektroefekt.cz

E-shop:
Mobil: +420 725 907 946
E-mail: eshop@elektroefekt.cz

Vinotéka, sklep:
Telefon: +420 376 322 653
Mobil: +420 724 169 805
E-mail: info@elektroefekt.cz

FACEBOOK: efektelektro

INSTAGRAM: elektroefekt

WEB: www.elektroefekt.cz